Wyposażenie przydomowego warsztatu

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

W każdym domu przychodzi taki moment, w którym różne rzeczy się psują, czy potrzeba wykonać drobny remont. Wiele osób w takiej sytuacji zdaje się na fachowców, jednak czasami – zwłaszcza jeżeli sytuacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy – można podjąć się drobnych prac również samemu. Dlatego właśnie warto mieć w domu podstawowy zestaw narzędzi, które najlepsze miejsce znajdą w przydomowym warsztacie.

Wyposażenie przydomowego warsztatu – podstawowe narzędzia

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o narzędzia, jakie powinny znaleźć się w przydomowym warsztacie warto zapytać się najpierw o sytuacje, które mogą się przydarzyć w przeciętnym domu, a które będą takich narzędzi wymagały. Tak na przykład częstą sytuacją może być awaria instalacji elektrycznej. Równie często może dojść do usterki instalacji wodnej. Do sytuacji tego rodzaju zaliczyć można również drobne awarie domowych sprzętów AGD i, czy drobne uszkodzenia mebli i podobne im wydarzenia.

Każdej z wymienionych sytuacji dość łatwo jest zaradzić samodzielnie, trzeba jednak dysponować odpowiednimi narzędziami. Na pewno warto dysponować podstawowym kompletem kluczy w różnych rozmiarach i różnego rodzaju śrubokrętów. Przydatne na pewno okażą się kombinerki, obcęgi i młotek. W domowym warsztacie nie powinno zabraknąć także piły do cięcia drewna, akcesoriów naprawczych do domowej hydrauliki, jak taśma teflonowa i chemoutwardzalne masy do uszczelniania pękniętych rur.

Warto pamiętać również o elektronarzędziach – przede wszystkim wiertarce i wkrętarce, wraz z odpowiednim kompletem bitów i wierteł. Oprócz tego warto posiadać odpowiedni zapas gwoździ, wkrętów i podobnych, drobnych elementów.

Narzędzia to nie wszystko – jak zorganizować warsztat?

Zgromadzenie narzędzi to nie wszystko. Konieczne jest znalezienie im miejsca, w którym będą mogły być zawsze pod ręką, i w którym będzie można poukładać je e względnym porządku. Tutaj właśnie zaczyna się rola przydomowego warsztatu, który niekoniecznie musi być osobnym pomieszczeniem, ale może być na przykład kącikiem wydzielonym w garażu, czy piwnicy, w którym można zorganizować niewielką przestrzeń do pracy. Do zorganizowania narzędzi w warsztacie przydatne okazują się specjalne tablice warsztatowe na narzędzia. Najczęściej mają one formę montowanych na stałe do ściany paneli z tworzyw sztucznych, z możliwością łatwego montażu i przestawiania różnego rodzaju uchwytów na narzędzia. Szczególnie pomocne mogą być tablice magazynowe z pojemnikami na narzędzia, na których oprócz uchwytów można zamocować różnej wielkości pojemniki na drobne przedmioty. Najważniejszą cechą takich tablic jest możliwość zorganizowania ich w dowolny sposób, dzięki czemu warsztat można dostosować do własnych potrzeb.

kuwety magazynowe

O czym jeszcze warto pamiętać?

Urządzając przydomowy warsztat nie powinno się zapomnieć o odpowiedniej przestrzeni roboczej. Najbardziej praktyczne są solidne blaty z drewna. Taką przestrzeń warto również wyposażyć w dodatkowe półki i szafki służące przechowywaniu większych narzędzi i przydatnych materiałów.

Dodaj komentarz