Zawiesia łańcuchowe – najważniejsze informacje

Budownictwo i przemysł nieustannie się zmieniają. Inżynierowie stawiają coraz wyższe i większe obiekty, minimalizując przy tym ludzki wysiłek fizyczny, a wykorzystując specjalistyczne sprzęty pomocnicze. Jednym z nich są zawiesia łańcuchowe, których zastosowanie możemy odnaleźć chociażby w transporcie ładunków.

Charakterystyka zawiesi łańcuchowych oraz ich zastosowanie

Zawiesia łańcuchowe wykonane są z wysokojakościowej stali i przygotowane z grubych ogniw łańcuchowych, które mogą być zakończone:

  • hakami standardowymi,
  • hakami obrotowymi,
  • hakami bezpiecznymi,
  • kontenerowymi,
  • ogniwami.

Najważniejszą cechą zawiesi jest ogromna wartość dopuszczalnego obciążenia, wynosząca od kilku do kilkunastu ton, dzięki której bezpiecznie i stabilnie przeniesiemy dany obiekt. Materiał, z którego są wykonane charakteryzuje się niebywale wysoką jakością, co jest ich największą zaletą, biorąc pod uwagę trudne warunki atmosferyczne czy też mechaniczne uszkodzenia, takich jak ścieranie, występujące podczas wykonywania prac. 

Najczęściej osprzęt ten wykorzystywany jest w połączeniu z innymi sprzętami przeładunkowymi, w tym z dźwigami, suwnicami oraz żurawiami umieszczonymi na terminalach przeładunkowych albo będących wyposażeniem środka transportu.

Zawiesia łańcuchowe idealnie sprawdzą się do przechwycenia i przeniesienia ładunków o różnych kształtach oraz wielkościach: poradzą sobie zarówno z owalnymi, jak i metalowymi obiektami.

Rodzaje zawiesi łańcuchowych

Powszechnie dzielimy zawiesie łańcuchowe ze względu na liczbę cięgien oraz klasę stali, z jakiej została wykonana. Wyróżniamy:

  • 1-cięgnowe,
  • 2-cięgnowe,
  • 3-cięgnowe,
  • 4-cięgnowe.

Różna liczba cięgien oznacza ilość punktów zaczepienia, które są niezbędne do podniesienia ładunku. W jednym zawiesiu maksymalnie można zastosować cztery cięgna. 

Oznaczenia: 8,10,12 odnoszą się do klasy stali, czyli wskazują, jak duży ładunek można transportować. Najbardziej popularne są zawiesia łańcuchowe produkowane ze stali klasy 8. Klasa jest oznaczana skrótem liczbowym i oznacza wytrzymałość materiału na rozciąganie. Zawsze jest wyrażona w N/mm2. 

Bezpieczeństwo użytkowania

Każde zawiesie musi posiadać trwałe oznakowanie, najczęściej wybite na tabliczce na stałe przymocowanej do zawiesia. Tabliczka ta musi zawierać niezbędne informacje o produkcie, a także deklarację zgodności z europejską normą EN 818-4, dotyczącą najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.

Zawiesia powinny być poddawane regularnym badaniom technicznym, które stwierdzają sprawność zawiesia. Przeglądu może dokonać producent albo firma posiadająca wykwalifikowany personel. 

Dodaj komentarz