Ocieplenia pianką jako najlepszy sposób na suchy i ciepły dom

Klimat umiarkowany, w którym mieści się Polska to klimat, który latem bywa bardzo suchy, a jesienią i wiosną dostarcza spore ilości wilgoci. Mieszkanie na terenach leżących w bliskości rzeki, jeziora, czy morza sprawia, że z wilgocią borykać możemy się nawet przez cały rok. Jak sobie z nia radzić i jak zapobiegać powstawaniu pleśni?

Proste sposoby na wilgoć w domu 

Miesiące jesienne, kiedy co rano wita nas mgła, a okna zachodzą szronem, kojarzone są przede wszystkim z tym, że jest mokro. Krótkie dnie, brak słońca i niskie temperatury powodują, że w wielu niezabezpieczonych odpowiednio domach pojawia się pleśń. Najczęściej jest ona wynikiem natrafienia na podatny grunt, czyli wilgoć zbiera się w zakamarkach ścian, najczęściej przy sufitach. Niewłaściwe ocieplenie, brak wentylacji i odprowadzania wody na zewnątrz sprawia, że pleść ma bardzo dobre warunki rozwoju. Innym czynnikiem, który powoduje, że w domu pojawiają się ślady pleśni i wilgoci jest zderzenie zimnych z jednej strony i ciepły z drugiej niezaizolowanych ścian. Jest to prawdziwa pożywka dla pleśni, zwłaszcza jeśli dom nie ma dobrego systemu wentylacji. Dużym błędem są także zbyt szczelne okna, która także mogą prowadzić do tego, że w domu zaczyna zamieszkiwać pleśń.

Najprostszym domowym sposobem na zapobieganie jej powstawaniu jest częste i systematyczne wietrzenie, także zimą, ogrzewanie domu, niedoprowadzanie do wyziębienia i przemarznięcia domu, a także inwestycja w urządzenia do pochłaniania wilgoci. 

Ocieplenia pianką – pozbądź się wilgoci raz na zawsze 

Sposobem na całkowite pozbycie się wilgoci z domu, a właściwie na zapobieganie jej pojawieniu się w domu jest ocieplenie pianką PUR. Jej właściwości są nie tylko ocieplające, bo głównie w takim celu się ją stosuje, ale także hydroizolacyjne. Oznacza to, że w sposób doskonały chroni dom przed przedostawaniem się do niego wilgoci. Dba o to, by nie parowały się okna, by nie powstał grzyb i pleść na ścianie, a wszystko to możliwe jest dzięki jej właściwością. Jest dobra do ociepleń głównie dachów, a także fundamentów, które szczególnie narażone są na działanie wilgoci od ziemi. Ocieplenia pianką są w stanie zagwarantować, że budynek będzie suchy i ciepły. Oczywiście wciąż nie można zapominać o prawidłowym i równomiernym ogrzewaniu, kiedy temperatura znacznie spada, ponieważ nawet najlepsze systemy dociepleń nie będą w stanie poradzić sobie ze zziębniętymi murami. Warto również wtedy zaplanować dobry system wentylacji w domu, zwłaszcza w łazience i kuchni, gdzie najwięcej wilgoci produkują sami domownicy. 

Dodaj komentarz