Zawiesia linowe, czy łańcuchowe? Które z nich wybrać?

Wybór właściwego zawiesia wcale nie jest łatwym zadaniem. Nie wystarczy kierować się jego ceną, gdyż może ona być zwodnicza. Zarówno zawiesie łańcuchowe, jak i linowe oferuje podobne możliwości. Mimo to znacznie różnią się między sobą swoją ceną. Między innymi z tego powodu trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie cechy upatrzonego przez nas zawiesia. Dopiero wtedy będziemy mogli podjąć rozsądną decyzję odnośnie do tego, który model najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Który typ zawiesia zapewnia większy stopień bezpieczeństwa?

Jeżeli to właśnie ta cecha jest dla nas najważniejsza, to oba modele oferują podobne rezultaty. Oczywiście trzeba zadbać o kupienie zawiesia od sprawdzonego producenta. Chodzi mianowicie o to, czy zostały one wyprodukowane z zachowaniem obowiązujących standardów jakości i przy użyciu solidnych części. W instrukcji dołączonej do zawiesia producent umieszcza ściśle określone warunki użytkowania, w których gwarantuje on pełne bezpieczeństwo. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas dostawca używa zalegalizowanej maszyny do przeprowadzania prób niszczących. Dokładnie przebadane zawiesia o wiele rzadziej doświadczają awarii. Tak więc, zarówno zawiesia liniowe, jak i łańcuchowe są bezpieczne w użytkowaniu, jeżeli wykonał je producent przestrzegający europejskich norm produkcyjnych.

Długowieczność – cecha zawiesia łańcuchowego

Pod tym względem, modele łańcuchowe zupełnie deklasują zawiesia liniowe. W optymalnych warunkach mogą posłużyć nam nawet przez ponad 10 lat. Należy jednak zadbać o ich regularną konserwację i w razie potrzeby poddawać je zabiegom regeneracyjnym. Najważniejsze jest jednak używania ich zgodnie z zaleceniami producenta. W obu przypadkach wykonywanie okresowych przeglądów technicznych jest dobrym pomysłem. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że regeneracja zawiesia liniowego możliwa jest tylko w ograniczonym stopniu. W razie uszkodzenia tego typu zawiesia tańszym rozwiązaniem jest zazwyczaj kupno nowego zawiesia. Wymiana cięgien opłaca się tylko wtedy, jeżeli używamy modeli wielocięgnowych.

Zawiesia liniowe – atrakcyjna opcja dla firm z ograniczonym budżetem

Cenowo zawiesia liniowe wypadają o wiele lepiej od modeli łańcuchowych — w skrajnych przypadkach można znaleźć takie zawiesia z dwukrotnie niższą ceną w porównaniu do ich łańcuchowych odpowiedników. Sprawdzają się przede wszystkim przy średnicach powyżej fi 58 mm oraz wtedy, gdy muszą w wydajny sposób pełnić ściśle określoną funkcję w ramach danej konstrukcji. Zawiesia liniowe zmieszczą się praktycznie w każdym budżecie. Jeżeli jednak wolimy zainwestować w zawiesia, których będziemy stal używać w ramach cyklu produkcyjnego, to lepiej postawić na zawiesia łańcuchowe.

Dodaj komentarz