Kupujesz kinkiety? Poznaj 4 kluczowe kryteria wyboru oświetlenia ściennego.

Szukasz stylowych i praktycznych kinkietów do domu? Przygotowaliśmy 4 użyteczne wskazówki, jak wybrać oświetlenie ścienne, by przez długi czas pełniło wszystkie, oczekiwane funkcje.

Kiedy kupić kinkiety?

Zazwyczaj kinkiety kupujemy dopiero, gdy stwierdzamy, że brakuje nam światła albo chcemy wyeksponować dekorację ścienną, która niepodświetlona traci swój cały urok. To błąd. Oświetlenie ścienne warto wprowadzić do aranżacji już na etapie projektowania wnętrza, ponieważ pełni ono znacznie więcej ról niż jedynie czysto użytkową. Dzięki lampom na ścianę bezpiecznie poruszasz się po domu, gdy zapada zmrok i swobodnie pracujesz. Pełnią one ważną funkcję dekoracyjną i w znaczącym stopniu wpływają na panujący w mieszkaniu klimat. Decyzję, jakie kinkiety wybrać, podejmij w oparciu o 4 zasadnicze kryteria:

  1. Docelowa rola oświetlenia ściennego
  2. Funkcja danego pomieszczenia
  3. Posiadany lub tworzony wystrój
  4. Ilość wolnego miejsca na ścianie

1. Docelowa rola oświetlenia ściennego

Zastanów się, czy w danym pomieszczeniu i w danym miejscu kinkiet ma pełnić rolę oświetlenia głównego, dodatkowego, punktowego czy dekoracyjnego. Pamiętaj, że mocno zabudowany, nieprzeźroczysty klosz spowoduje, że lampa generować będzie delikatne światło. Jeśli wybierzesz model z odsłoniętą żarówką albo ze szklanym, transparentnym kloszem, to otrzymasz dużo światła, które umożliwi skuteczne rozświetlenie nawet całego pomieszczenia. Weź także pod uwagę, ile godzin na dobę ma świecić się lampa i w razie potrzeby kup energooszczędny model LEDowy.

2. Funkcja danego pomieszczenia

Potrzebujesz kinkietów do salonu, sypialni, łazienki, pokoju dziecięcego, domowej pracowni, a może na korytarz? Inne lampy na ścianę montuje się w poszczególnych pomieszczeniach i w określonych strefach funkcjonalnych. Kinkiety mocowane po obu stronach lustra w łazience muszą dawać wyraziste światło, które nie zniekształca odbicia. Z kolei te w strefie wannowej powinny generować subtelny, sprzyjający relaksacji blask. Do sypialni wybiera się kinkiety budujące odprężającą atmosferę przed snem i umożliwiające czytanie książek po zmroku. Kinkiety do salonu, w zależności od umiejscowienia, będą rozświetlać zakamarki, dekorować wnętrze, budować pozytywny nastrój albo doświetlać kącik czytelniczy. Idealny kinkiet do pokoju dziecięcego jest energooszczędny i posiada atrakcyjny dla malucha wzór. Z kolei w wąskich korytarzach zwykle montuje się kinkiety płaskie LED, bo są kompaktowe i praktyczne.

3. Posiadany lub tworzony wystrój

Do nowoczesnych wnętrz świetnie pasują kinkiety o geometrycznych liniach, w zdecydowanych barwach. W pałacowych i klasycznych przestrzeniach elegancko i spójnie prezentują się np. lampy ścienne świeczniki. W loftach i industrialnych mieszkaniach sprawdza się m.in. fabryczne oświetlenie ścienne – surowe, metalowe, z odsłoniętą żarówką. Aranżacje scandi kochają proste, jasne, materiałowe abażury i kinkiety z drewnianymi akcentami. Z kolei w wystroju glamour najlepiej czują się modele błyszczące, złote lub srebrne, np. wyglądające jak miniaturowe, kryształowe żyrandole.

4. Ilość wolnego miejsca na ścianie

Ogranicza Cię przestrzeń? Na szczęście do wyboru pozostaje taka ilość rozmiarów i wzorów kinkietów, że bez problemu znajdziesz swój ideał.

Dodaj komentarz