Montaż klimatyzacji w domu

Po zimie każdy czeka na ciepłe dni, ale latem trzeba liczyć się z upałami, które potrafią być bardzo uciążliwe. Gorące powietrze wdziera się do pomieszczeń, co przyczynia się do dyskomfortu. Bazowanie wyłącznie na tradycyjnych wentylatorach jest mało skutecznym rozwiązaniem, najlepszym okazuje się montaż klimatyzacji.

Jakie są zalety posiadania klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja w domu to niezwykła wygoda latem, gdyż zapewnia ona komfort termiczny nawet przypadku upalnych dni. Schładza powietrze do preferowanej temperatury, co przekłada się na większy komfort. Nowoczesne klimatyzatory mogą by wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, łącznie z oczyszczaniem czy ogrzewaniem powietrza, pochłanianiem nadmiaru wilgoci lub jonizacją. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji na etapie budowania domu, ale nie jest to konieczność. Można zamontować ją bez przerabiania istniejącej już instalacji wentylacyjnej/grzewczej. Klimatyzatory mogą działać w pełni niezależnie i być mobilne, co pozwala na przeniesienie ich w dowolne miejsce. Użytkownik decyduje o tym, do jakiej temperatury ma być schłodzone konkretne pomieszczenie. Co więcej, w każdym może być inna, zgodnie z bieżącymi preferencjami. Na rynku nie brakuje modeli do samodzielnego montażu, bazując na instruktażowym filmie czy nawet instrukcji dołączonej do opakowania. Optymalnie dobrana moc urządzenia przekłada się na wysoką wydajność i jednocześnie na zredukowanie ilości zużywanej energii elektrycznej, czyli na mniejsze rachunki za prąd. Wybierając klimatyzator wyposażony w filtry, można uchronić się przed zanieczyszczeniami, grzybami i pleśniami oraz nieprzyjemnymi zapachami.

Prawidłowy montaż klimatyzacji to podstawa

Klimatyzacja składa się zwykle z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Oczywiście do wyboru jest więcej rodzajów klimatyzatorów poza urządzeniami typu split. Istotne jest dobranie odpowiedniej mocy klimatyzatora do wielkości pomieszczenia oraz optymalnego miejsca – najlepiej na suficie, w odległości około 20 cm lub w pobliżu ściany z oknem. Wiele osób decyduje się na montaż nad łóżkiem w sypialni czy nad sofą w salonie, co nie jest optymalnym rozwiązaniem, zwiększa ryzyko przeziębienia się na skutek bezpośredniego nawiewu powietrza. Montaż klimatyzacji nie jest łatwym zadaniem, szczególnie przy braku wiedzy i doświadczenia. Bardzo łatwo o popełnienie rozmaitych błędów, które mogą skoczyć się obniżoną wydajnością klimatyzacji, jej nieprawidłowym działaniem lub nawet uszkodzeniem.

Samodzielne próby montażu klimatyzacji są ryzykowne, zdecydowanie lepszym wyborem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Wiąże się to z koniecznością poniesienia większych kosztów, ale zapewnia bezpieczeństwo, oszczędność czasu i prawidłowo działający system. Montaż staje się jeszcze bardziej kłopotliwy, gdyż niezbędne są liczne modyfikacje i trzeba wykonać szereg inwazyjnych prac remontowych, łącznie z kuciem ścian. Konieczne jest wykonanie odpowiedniej wielkości otwory w ścianie zewnętrznej, aby rozprowadzić całe okablowanie wyprowadzić rury poza budynek. Kolejnym etapem jest podłączenie przewodów z rurką odprowadzającą skropliny, zamontowanie jednostki zewnętrznej i podłączenie jej do odpływu skroplin.

Dodaj komentarz