Jak naprawić dach z blachodachówki?

Mimo że blachodachówka uchodzi za jeden z najtrwalszych materiałów na dach, po kilku latach użytkowania, może wymagać naprawy. Szczególnie, gdy kupiona była bez powłok zabezpieczających lub gdy nie konserwowaliśmy jej co najmniej raz w roku. Dlatego jeśli Twoja blachodachówka przecieka, zauważasz na modułach pęknięcia lub inne usterki, czas niezwłocznie ją wymienić. W tym artykule poradzimy więc, jak naprawić dach z blachodachówki i kiedy położenie nowego poszycia jest konieczne.

Blachodachówka – jak naprawić?

Czasami należy wymienić jedynie moduł, który jest pęknięty lub przecieka. W większości przypadków to wystarczy, by przywrócić dachowi dawną świetność i umocnić go na tyle, by przez następne kilka lat obyło się bez usterek. Jednak bywa i tak, że rdzewieć zaczyna większa połowa blachy lub na większym kawałku zadaszenia pojawiają się usterki powodujące przeciekanie. Winowajcą takiego stanu rzeczy nie zawsze musi być blachodachówka. Więźba dachowa, która została wzniesiona z nieodpowiedniej jakości materiałów lub która jest już stara, może się osuwać i powodować takie uszkodzenia.

Kiedy należy wymienić blachodachówkę?

Tak, jak wyżej zostało już wspomniane, często niektórych usterek nie da się naprawić lub jest to po prostu mało opłacalne. Dlatego w takich wypadkach jedynym, dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem jest wymiana poszycia na nowe. Jeśli boimy się wysokich kosztów, może zainteresować nas tania, ale wysokiej jakości blacha trapezowa. Dzięki niej zaoszczędzimy swoje pieniądze, ale nie kosztem standardu pokrycia, które położymy na swoim domu.

Jak dbać o blachodachówkę?

Wymiana pokrycia dachowego to nie wszystko. Chcąc jak najdłużej cieszyć się dachem bez usterek, konieczna jest odpowiednia konserwacja. Najlepiej dwa razy w roku sprawdzać stan dachu, usuwać zanieczyszczenia i od razu naprawiać nawet najdrobniejsze usterki. Koniecznie też wybierzmy pokrycie z ocynkowanej blachy. To specjalna powłoka ochraniająca materiał przed rdzewieniem. Dzięki niej nawet zalegający na dachu śnieg nie spowoduje rdzewienia blachodachówki.

Dodaj komentarz